Energie chytře – Akademie věd na EXPO v Dubaji

Akademie věd ČR přebrala 14. února štafetu rotační expozice na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Představuje zde čtyři exponáty, které demonstrují čtyři koncepty práce s energií: setrvačník pro ukládání energie, tokamak – srdce fúzního reaktoru, bateriové úložiště s hybridní elektrárnou a loď měnící plastový odpad na palivový olej a odsolenou vodu.

Ústav termomechaniky AV ČR se na EXPO v Dubaji prezentuje LeviGyr – setrvačníkem na ukládání energie v podobě nepřehlédnutelné zlaté mince s logem Akademie věd ČR.

Mince, vznášející se ve vzduchu, demonstruje princip dočasného ukládání elektrické energie do energie otáčivého pohybu setrvačníku, který má v tomto případě podobu mince. Aby se otáčení setrvačníku nezastavilo mechanickým třením, které vzniká v běžných kluzných nebo kuličkových ložiscích, je setrvačník (mince) uložen na magnetickém závěsu a využívá hned několik magnetů a elektromagnet.

„Tyto magnety se odpuzují a přitahují, a tím udržují minci ve správné výšce tak, aby hmotnost mince byla nesena výhradně trvalými magnety,“ vysvětluje Jiří Šonský z Ústavu termomechaniky AV ČR.

Koordinátorem rotační výstavy za AV ČR je Jiří Plešek, zástupce ředitele Ústavu termomechaniky AV ČR.

Celý článek naleznete zde.

Více informací o rotační výstavě zde.

Tisková zpráva

Související odkazy:

https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Chytre-na-energie-Expo-v-Dubaji-predstavuje-rotacni-expozici-Akademie-ved-CR/

https://www.casopisczechindustry.cz/products/chytre-na-energie-expo-v-dubaji-predstavuje-rotacni-expozici-akademie-ved-cr/

https://www.kurzy.cz/zpravy/636456-cesky-pavilon-na-expo-v-dubaji-predstavuje-revolucni-reseni-v-oblasti-energetiky/

https://www.businessinfo.cz/clanky/cesky-pavilon-na-expo-v-dubaji-predstavuje-revolucni-reseni-v-oblasti-energetiky/