Akademie věd ČR přebrala 14. února štafetu rotační expozice na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Představuje zde čtyři exponáty, které demonstrují čtyři koncepty práce s energií: setrvačník pro ukládání energie, tokamak – srdce fúzního reaktoru, bateriové úložiště s hybridní elektrárnou a loď měnící plastový odpad na palivový olej a odsolenou vodu.
Ústav termomechaniky AV ČR se na EXPO v Dubaji prezentuje LeviGyr – setrvačníkem na ukládání energie v podobě nepřehlédnutelné zlaté mince s logem Akademie věd ČR.
Mince, vznášející se ve vzduchu, demonstruje princip dočasného ukládání elektrické energie do energie otáčivého pohybu setrvačníku, který má v tomto případě podobu mince. Aby se otáčení setrvačníku nezastavilo mechanickým třením, které vzniká v běžných kluzných nebo kuličkových ložiscích, je setrvačník (mince) uložen na magnetickém závěsu a využívá hned několik magnetů a elektromagnet.
„Tyto magnety se odpuzují a přitahují, a tím udržují minci ve správné výšce tak, aby hmotnost mince byla nesena výhradně trvalými magnety,“ vysvětluje Jiří Šonský z Ústavu termomechaniky AV ČR.
Koordinátorem rotační výstavy za AV ČR je Jiří Plešek, zástupce ředitele Ústavu termomechaniky AV ČR.
Celý článek naleznete zde.
Více informací o rotační výstavě zde.
Související odkazy: