Radka Kellnerová mezi vědkyněmi, které jedou učit děti v Malém Tibetu

Součástí skupinky českých vědců a učitelů, kteří pojedou na 14 dní v rámci projektu Česká věda do Malého Tibetu pořádaného spolkem Brontosauři v Himalájích učit děti v indickém městě Mulbekh, je i Radka Kellnerová z Laboratoře aerodynamiky prostředí. V severoindickém Malém Tibetu bude 31. července otevřena nová školní budova se specializovanými třídami pro výuku předmětů, jako je fyzika, chemie či biologie.

Radka Kellnerová zkusí děti nadchnout pro meteorologii. Naučí je používat meteostanici, vyhodnocovat data i rozumět širším souvislostem počasí. „Rádi bychom, aby studenti po výuce trochu rozuměli všeobecně dostupným globálním předpovědním modelům a uměli je pro sebe využívat,“ nastiňuje Radka Kellnerová. „Třeba otázka předpovědi bouřek je v této oblasti velmi důležitá, neboť intenzivní bouřky doprovázené průtrží mračen způsobují vážné sesuvy půdy, bleskové povodně a ztráty na lidských životech.“

Projekt Česká věda do Malého Tibetu měl původně odstartovat v roce 2020, plány ale zmařila koronavirová pandemie. Specializovaná škola se tak otevře až letos, na slavnostní otevření budovy 31. července bude kromě vědkyň i zástupce Akademie věd, místopředseda Vědecké rady Julius Lukeš.

„Znám Indii poměrně dobře a tudíž vím, jak vypadá vzdělávání na její periferii. Ale i z velmi skromných podmínek vychází vynikající mladí lidé se zájmem a často nadáním pro vědu, několik je jich i v naší laboratoři. Proto mám radost z velkorysosti Akademie věd a bude velkým potěšením účastnit se otevření nové školní budovy v krásném, ale chudičkém Ladakhu,“ uvádí Julius Lukeš.

Pro Radku Kellnerovou to bude první cesta do Himálají. „Mám radost, že mám možnost navštívit kulturně tak unikátní region – je to téměř poslední oblast tradičního tibetského budhismu,“ zdůrazňuje Radka Kellnerová. Do Mulbekhu poveze otestovanou meteostanici české výroby – měřicí přístroje, kabeláž, tablet. Materiál na stavbu stanice, jako tyče a betony, se bude pořizovat ne místě. „Doufáme, že stanice bude kvalitně měřit co nejdéle a že ji nezničí extrémní himálajská zima. Vydržet by měla teplotu do minus 40 °C,“ předpokládá vědkyně.