Poskytovatel: Grantová agentura České republiky (GAČR)
Identifikační kód: GA24-12144S
Cíl projektu: Při špičkové produkci energie z obnovitelných zdrojů je nezbytné provozovat parní turbíny v režimech mimo optimální návrhové zatížení. Moderní parní turbíny proto musí pracovat v podmínkách proměnlivého zatížení, což může vést k vážným problémům s aeroelastickou stabilitou lopatek. Nižšího hmotnostní poměr průtoku má totiž za následek přerozdělení tlakového pole a tlakových pulzací podél lopatek a vzniku prostorových struktur proudění s výraznou radiální složkou. Hlavním cílem tohoto projektu je proto experimentální a numerický výzkum vlivu 3D proudového pole s radiální složkou proudění na aeroelastickou stabilitu a vznik “stall flutteru” pro podmínky nižšího zatížení turbinových lopatek. Dalším významným cílem bude vývoj nového aero-elastického modelu založeného na neuronové síti. Tento nový model umožní extrémně rychlé simulace úloh interakce lopatek s tekutinou při zachování komplexity problému. Výsledky výzkumu významně přispějí k přesnějšímu popisu vlivu 3D proudového pole na stabilitu lopatek a k bezpečnějšímu návrhu lopatek pro široký rozsah zatěžovacích podmínek.
Řešitel: Ing. Luděk Pešek, CSc.
Příjemce: Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.
Další účastník projektu: Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta aplikovaných věd
Schéma znázorňující mezioborové zaměření projektu
Aktuality projektu

Zpráva o průběhu řešení: Návrh úprav aerodynamického tunelu – obtoková větev pro vytvoření radiální složky proudění
Aby bylo možné dosáhnout cílů projektu, je nezbytné upravit aerodynamický tunel tak, aby bylo možné vytvořit komplexní 3D turbulentní proudové…

Zpráva o průběhu řešení: Návrh kompozitní lopatky, zavěšení a systému buzení
Další zkouškou provedenou na lopatce byla aerodynamická zkouška křídla v aerodynamickém tunelu. Lopatka byla v tunelu umístěna vodorovně pod třemi…

Zpráva o průběhu řešení: Vývoj a validace vlastního řešiče FSI
V prvním roce řešení grantového projektu byl vyvinut 2D výpočetní model interakce proudící tekutiny s elastickým tělesem (FSI) pro studium aeroelastické stability…

Zpráva o průběhu řešení: Fenomenologický aeroelastický model – rezonanční jevy a stabilita
Byl navržen vylepšený aeroelastický model, který se skládá z jednoho profilu vystaveného proudu vzduchu o rychlosti U, jak je znázorněno…