Oddělení D 2 – Termodynamika

Vedoucí:   Ing. Jan Hrubý, CSc.
Zástupce vedoucího:   doc. Ing. Zdeněk Trávníček, CSc.
Sekretariát:   Lenka Skalická

Video thumbnail D2Termodynamika zkoumá přeměny a transformace různých forem energie, vztahy mezi veličinami charakterizujícími makroskopický stav systému a změny těchto veličin při procesech, při kterých si zkoumaný systém výměnuje energii s okolím. Moderní termodynamika, kterou se zabývá oddělení termodynamiky, má širokou působnost, která se dotýká mnoha oborů fyziky, chemie, biologie, meteorologie a dalších.

V laboratořích oddělení termodynamiky se provádí výzkum termofyzikálních vlastností zajímavých látek, jakou jsou například nová, ekologická chladiva či iontové kapaliny, výzkum změn skupenství a fází látek, např. nukleace při kondenzaci či kavitaci, výzkum syntetizovaných a pulzujících impaktních proudů, výzkum krevního oběhu člověka, proudění v pružných cévách, chemických reakcí v lidském těle či třecích vlastností kloubů a kloubních náhrad. Výsledky výzkumu nacházejí aplikaci například v energetice, výzkumu atmosférických aerosolů či prevenci kavitační eroze v čerpadlech, v mikrofluidice (např. chlazení malých součástí) či při řízení směru mohutných proudů s malým úsilím a v biomechanice a lékařství.

Přednášky ze seminářů oddělení D2

Projekty

{PROJEKTY}

Vybaveni

JménoTelefonE-mail
Ing. Zuzana Antošová, Ph.D.+420 266 052 030antosova@it.cas.cz
Ing. Ondřej Bartoš, Ph.D.+420 266 052 024obartos@it.cas.cz
Ing. Aleš Blahut, Ph.D.+420 266 053 024blahut@it.cas.cz
Ing. David Celný+420 266 052 030celny@it.cas.cz
Ing. Miroslav Čenský, Ph.D.+420 266 053 024censky@it.cas.cz
doc. Ing. Alexander Ivanovič Fedortchenko, DrSc.+420 266 052 303fedor@it.cas.cz
Ing. Jiří Halamíček+420 266 053 823halamic@it.cas.cz
Ing. Jan Hrubý, CSc.+420 266 053 762hruby@it.cas.cz
RNDr. Jiří Hykl, Ph.D.+420 266 053 282hykl@it.cas.cz
Ing. Jaroslav Klomfar+420 266 053 052klomfar@it.cas.cz
Ing. Jozef Kordík, Ph.D.+420 266 053 483kordik@it.cas.cz
MSc. Mykola Lukianov, Ph.D.+420 266 053 282lukianov@it.cas.cz
Ing. Tetiana Lukianova+420 266 053 103lukianova@it.cas.cz
prof. Ing. František Maršík, DrSc.+420 266 053 823marsik@it.cas.cz
Ing. Zbyněk Nikl+420 266 053 034nikl@it.cas.cz
Miroslav Pavelka+420 266 053 356pavelka@it.cas.cz
Ing. Olga Prokopová, Ph.D.+420 266 053 143prokopova@it.cas.cz
Ing. Jaroslav Pulecpulec@it.cas.cz
prof. Ing. Tomáš Roubíček, DrSc.+420 266 053 342roubicek@it.cas.cz
Lenka Skalická+420 266 053 823skalicka@it.cas.cz
Ing. Petr Sladký+420 266 053 764psladky@it.cas.cz
Dr. Ing. Monika Součková+420 266 053 138souckova@it.cas.cz
Ing. Bohuslav Šmíd+420 266 053 764smid@it.cas.cz
prof. Ing. Václav Tesař, CSc.+420 266 052 270tesar@it.cas.cz
doc. Ing. Zdeněk Trávníček, CSc.+420 266 053 302tr@it.cas.cz
Mgr. Lucie Veselá+420 266 053 342vesela@it.cas.cz
Ing. Václav Vinš, Ph.D.+420 266 053 322vins@it.cas.cz