Z vědy do praxe – na návštěvě v rodinné slévárně Beneš a Lát a.s.

Ústav termomechaniky AV ČR spolupracuje s různymi inovativními českými firmami, ale na českou slévárnu Beneš a Lát a.s. s dlouholetou tradicí má vazeb více – jednak skrze partnerství v rámci Národního centra kompetence MATCA, jednak skrze partnerství v rámci konsorcia Brain4Industry. Spolupráce na výzkumu, která se po většinu času odehrává na dálku, je ale přece jen něco jiného, než nasát atmosféru výrobního podniku a seznámit se přímo ve výrobě s technologickými výzvami, které inovativní podnik potřebuje řešit.

Delegace složená ze zástupců Ústavu termomechaniky AV ČR, Fyzikálního ústavu AV ČR, Univerzity Palackého v Olomouci a Centra hydraulického výkumu v Lutíně, proto dne 2. listopadu 2023 navštívila pobočku společnosti Beneš a Lát a.s. v Poříčanech, kde se odlévají hliníkové součásti do celého světa. Vědci navštívili kromě slévárny i další provozy, kde se provádí například povrchová úprava, obrábění, ale také 3D tisk složitých kovových struktur.

Účastníci si vyměnili zkušenosti a nápady a domluvili se na pokračujícím výzkumném partnerství, jehož cílem je nalézat praktické uplatnění pro výsledky vědeckého bádání.

 

Jan Lát, místopředseda představenstva společnosti Beneš a Lát a.s.

 

V centru pro 3D tisk kovů

 

Ve slévárně…