Veletrh vědy 2026, 4. – 6. 6., PVA Letňany

Milí přátelé, příznivci vědy a techniky,

přijďte se podívat do naší nové expozice, kterou jsme nazvali „Laserově-ultrazvuková střelnice“.

Můžete si v našem stánku vyzkoušet za pomoci laserové pistole, co se stane, když světlo svou obrovskou rychlostí „udeří“ do hmoty.

Abychom totiž mohli zkoumat vlastnosti kovů a slitin, střílíme laserovými paprsky do jejich krystalů. Tím v nich vyvoláme ultrazvukové vibrace trvající jen zlomek sekundy. Z těchto prostorově složitých vibrací pak dokážeme odvodit, jak se materiál bude chovat při namáhání. Pomáháme tak při vývoji nových kovových materiálů pro kloubní náhrady, miniaturní ohebné komponenty elektroniky nebo vesmírné programy.

Přijďte si vystřelit z naší pistole a ve stotisíckrát zpomaleném čase uvidíte, jak se krystalky pod zásahy laserového paprsku ohýbají, kroutí a kmitají, nebo dělají ještě podivnější věci – vše bude záležet na vaší přesné mušce. Vedle toho se dozvíte, čím jsou laserově-ultrazvukové metody vyvinuté v našem ústavu světově unikátní.

Budeme se na vás těšit na Veletrhu vědy!